صرافی اوککس (Okx)

 

 

 
صرافی اوککس OKX که برای کابران ایرانی خصوصا به منظور معاملات فیوچرز کاربرد زیادی دارد، صرافی متمرکز دیگری در حوزه ارزهای دیجیتال (CEX) است، که به میلیون ها تریدر در سراسر جهان خدمات ارائه می دهد.
صرافی اوککس بر بستر OKEX.COM، مشابه بسیاری از صرافی های رنک برتر دارای بلاک چین خود با مشخصه OKX Chain و توکن مختص و معرف خود OKB است. داشتن توکن OKB تمام مزایای ویژه ای که بکارگیری کوین مختص یک صرافی در پلتفرم همان صرافی به منظور فی تراکنش ها دارد، طبیعی است که داشته باشد و دارندگان خود را از تخفیفات ویژه بهره مند می سازد.

در صورت نگهداری این توکن نیز هر هفته (روزهای جمعه) محاسباتی برای تقسیم سود فروش این رمزارز، بین کاربران دارنده این ارز، به صورت تخفیف فی تراکنش ها انجام می دهد. و در اصل در هر هفته در ازای OKB که داشته باشیم، مبلغی به صورت سود خواهیم داشت. صرافی اوککس توکن دیگری نیز با عنوان OKExChain Token و نماد OKT دارد.
در ژانویه 2022، OKEx با تغییر برند و حتی رودمپ جدید به مشخصه OKX تغییر نام داد و از آن پس با این نام شناخته شد. تا این لحظه حجم معاملات روزانه این صرافی به بیش از ۵۶۴ میلیون دلار می رسد که رقم قابل توجهی می باشد.

 

 

بنیانگذاران صرافی اوککس OKX

 

 

 
صرافی اوککس OKX (قبلا OKEx) یکی از کمپانی های تابعه OKCoin به حساب می آید که متعلق به گروه OK است.
این کمپانی توسط Mingxing "Star" Xu در سال 2013 در کشور چین تاسیس شد. استار زو یک کارآفرین موفق چینی است که تحصیلات مقطع کارشناسی خود را در رشته فیزیک در دانشگاه پکن پشت سر گذاشت. استار زو مدیرعامل گروه OK است. مدیر عامل فعلی صرافی اوککس OKX جی هائو (Jay Hao) می باشد.

 

زمان راه اندازی صرافی اوککس OKX

 

 

 
صرافی اوککس OKX در سال 2017 رسما شروع به کار کرد و راه اندازی شد. دفتر مرکزی این صرافی در جزایر سیشل (Seychelles) که به لحاظ توریستی هم مقصدی برای ثروتمندان اروپایی به شمار می رود، قرار دارد.
این صرافی بیش از 350 توکن، از جمله توکن های اصلی مانند BTC، ETH، OKB، AAVE، SOL، MATIC، XRP، DOGE، SHIB و DOT را در پلتفرم مبادلاتی اوککس فهرست کرده است و که چیزی در حدود بیش از 500 جفت معاملاتی پشتیبانی می شود.

 

کشورهای تحت محدودیت OKX

 

 

 

 
با وجود پشتیبانی این صرافی در بیش از ۲۰۰ کشور که مجاز به ثبتنام و ایجاد اکانت در این صرافی هستند، با این حال، ساکنان ایالات متحده آمریکا به خدمات این پلتفرم دسترسی ندارند. لیست تمامی کشورهای غیر مجاز برای استفاده از این پلتفرم به طور دقیق در سایت این صرافی قابل ملاحظه است.
با توجه به تحریم کشور عزیزمان برای بکارگیری این پلتفرم برای مبادلات رمز ارزی، فراموش نکنیم که در صورت انتخاب این صرافی به عنوان فضای مبادلاتی، حتما از شرایط ثابت نگه داشتن آی پی و نمایش آی پی یک کشور مجاز به ثبتنام، با خرید از یک مرکز معتبر، برای اتصال به این پلتفرم استفاده کنیم. کشورهایی مثل سنگاپور یا ترکیه می توانند انتخاب نسبتا خوبی برای انتخاب آی پی باشند.

 

امکان معامله اهرمی یا مارجین در OKX

 

 

 

 
صرافی اوککس OKX امکان انجام معاملات مارجین را بر بستر این صرافی با اهرم تا 10 برابر ارائه می دهد. OKX همچنین معاملات فیوچرز و پرپچوآل سوآپ را با اهرم تا 125 برابر ارائه می دهد. بهتر است با رعایت اصولی مدیریت ریسک و توجه به درجه اطمینان تصمیم در معاملات اهرم مورد نظر انتخاب شود.

با گزینش اهرم های بالاتر سرعت تاثیر درصدهای منفی نیز شدت چند برابری می گیرد و موجب می شود که احتمال از دست دادن سرمایه به همان نسبت افزایش یابد. بسیاری از تازه واردهای مارکت هیجانی به سمت این اهرم ها گرایش پیدا می کنند و متاسفانه خیلی ها در همان شروع پله اول از مارکت به طور کامل ناامید و درنتیجه حذف می شوند.

 

ثبت نام و ورود به صرافی اوککس

 

 

 

 
از بخش Sign up سایت این صرافی یعنی OKEX.COM، وارد صفحه ورود ایمیل و پسورد می شویم. پسورد می تواند بین شش تا سی و دو کاراکتر داشته باشد و ترجیحا طولانی به صورت ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک و عدد و کاراکترهای خاص مثل سیمبل های مختلف قرار داده شود که قدرتمندتر شده و احتمال هک را به شدت کاهش دهد.
امکان انتخاب ثبتنام از طریق تلگرام هم قابل انتخاب است که با توجه به بکارگیری شماره ایرانی، از این امکان استفاده نکنید. در بخش Invite Code (Optional) نیز در صورت وارد کردن کد رفرال مربوط به دوست و فردی دیگر که معرف شماست، برای تراکنش ها درصدی تخفیف برای شما در نظر می گیرد و به حساب شما برگشت داده می شود.

با کلیک بر روی Sign Up و انجام تست ربات نبودن، یک کد شش رقمی به ایمیل وارد شده ارسال می شود. در این مرحله کد را وارد می کنیم و وارد اکانت شخصی خود در صرافی اوککس می شویم.
با انتخاب از بین گزینه های Deposit Crypto و یا Buy Crypto می توان به ترتیب موجودی کریپتوی خود را وارد این صرافی کنیم و یا به صورت مستقیم خرید را آغاز کنیم.
در پلتفرم اوککس امکانات ویژه این صرافی قابل مشاهده است، از جمله اینکه با واریز مبلغ بیش از ۱۰۰ دلار به این صرافی، ۱۰ تتر به عنوان پاداش دریافت خواهیم کرد.
در پایین صفحه از بخش Total asset value میزان ارزش دارایی قابل ملاحظه است.
از بخش Security Setting به ایمن تر کردن حساب معاملاتی خود می پردازیم. با انتخاب این گزینه دو امکان قابل مشاهده است که یا از Authenticator App استفاده شود و یا از Mobile Phone برای بالا بردن امنیت اکانت بهره برد. با نصب اپلیکیشن احراز هویت روی گوشی تلفن همراه، می توان از روش اول استفاده کرد.

روی لینک روش اول احراز هویت که بزنیم، وارد صفحه ای می شویم که به صورت Key کدی را در اختیار ما قرار داده است که بهتر است یادداشت کنیم که همیشه قابل بازیابی باشد. که در صورت حذف یا پاک شدن Authenticator App از روی موبایل و یا به هر دلیل دیگری، با نصب Authenticator App بر روی موبایل دیگری یا مجدد بر روی موبایل خود، این کد احراز هویتی مجدد و به راحتی قابل استفاده و بازیابی مجدد می باشد.
در این صفحه با  درخواست کد ایمیلی در نوار Email Code از طریق Get Code کد ارسالی به ایمیل را مشاهده و وارد می کنیم، در مرحله بعد کد احراز هویت Authenticator App را نیز که حالا بر روی موبایل ساختیم و به صورت هر یک دقیقه تغییر داده می شود را وارد می کنیم. در ادامه با وارد کردن هر دو نوار بالا به طور صحیح، گزینه Confirm فعال شده و این امکان امنیتی قابل تایید و اجرا می شود.
بخش Anti-Phishing Code به منظور تنظیم یک کلمه به عنوان به اصطلاح رمز شب که برای هر بار ایمیل از طرف صرافی اوککس این کلمه رمزی هم به عنوان تایید صحت ایمیل ارسالی، وجود داشته باشد، بکار می رود. در صورتی که این کلمه رمز در ایمیل وجود نداشت باید ایمیل را نادیده بگیریم چرا که لینک های ارسالی صحت ندارند و داریم فیشینگ می شویم و در صورت استفاده از لینک ها یا انجام موارد دیگری که از ما خواسته شده است، احتمال هک و از دست دادن دارایی هایمان افزایش می یابد.
حالا نوبت به منوی Verification رسیده است که در بخش اول برای اینکه محدودیت جابجایی اکانت شخصی بالا برده شود، از بخش Individual Verification وارد صفحه جدیدی می شویم. نوارها را با اطلاعات صحیح پر می کنیم به این صورت که در بخش Nationality کشور را انتخاب می کنیم.
در نوار Full Name اسم کامل و در نوار ID number نیز که در واقع کد ملی خارج از ایران است را وارد می کنیم. در نهایت Submit می کنیم و در سقف جابجایی ما بالاتر می رود و امکان جابجایی مبالغ بالاتر در هر تراکنش به راحتی میسر می شود.
از بخش Overview پروفایل قابل ملاحظه است. از بخش Preferences‌ ظاهر پلتفرم برای ترید قابل تغییر است متناسب با علاقه شخصی هر فرد. از بخش API نیز با ایجاد API keys می توان یک سری امکانات بررسی و دسترسی سریع داشت.
تا همین جا و با همین میزان از ثبتنام و ثبت اطلاعات Trading Limits یا محدودیتی که برای تراکنش های ما وجود دارد، تا میزان ۱۰ بیتکوین است. که رقم و میزان قابل توجه و خوبی به حساب می آید.
از بخش Markets بازار قابل مشاهده و آماده اوردر گرفتن و در واقع ثبت سفارش است. از بخش Trade نیز می توان زیر منوی مد نظر یعنی یا Basic Trading و یا Margin Trading قابل ملاحظه و انتخاب است.

 

 

تیم ایران سیف پل