اگر پسورد امنیتی اپلیکیشن سیف پل را فراموش و یا گم کردیم، باید چکار کنیم؟

پسورد امنیتی در سیف پل حداقل ۸ کلمه و عدد میباشد که در تایید تراکنش ها، مجوز ورود به سیستم دیفای DeFi و کنترل سایر موارد امنیتی مثل اثر انگشت (Touch ID) و pattern استفاده میشود.

از آنجایی که سیف پل یک کیف پول غیرمتمرکز میباشد، رمز امنیتی شما را ذخیره نمیکند و شما میتوانید کنترل کامل روی دارایی های کریپتو خود با عبارت بازیابی (mnemonic phrase) داشته باشید.
اگر رمز امنیتی سیف پل را فراموش و یا گم کنید، با پاک کردن اپلیکیشن سیف پل و استفاده از عبارات بازیابی برای بازیابی کیف پول خود می توانید رمز امنیتی جدید داشته بسازید. هنگام انجام مراحل بازیابی کیف پولتان می توانید رمزعبور جدید برای اپلیکیشن سیف پل بر روی گوشی تنظیم کنید. آموزش انجام این مراحل را می توانید از طریق لینک زیر دنبال کنید. 
(لینک)
لطفا توجه داشته باشید این روش تنها زمانی به کار می آید که یک بک آپ ازعبارت امنیتی کیف پول خود داشته باشید. اگر رمزعبور و عبارت امنیتی را  به طور همزمان فراموش کردید، متاسفانه، راهی برای ریست کردن رمز امنیتی وجود ندارد. به خاطر داشته باشید، ما پیشنهاد میکنیم برای مدیریت راحت تر اپلیکیشن ازTouch ID یا Pattern  استفاده کنید. در این صورت اگر به طور همزمان رمز امنیتی وعبارت امنیتی را فراموش کردین شما همچنان میتوانید یک کیف پول جدید با رمز عبور جدید داشته بسازید و دارایی هایتان را به کیف پول جدید انتقال دهید.
 

اگر عبارت امنیتی خود را گم کنید چه اتفاقی می افتد؟

عبارت یادآور (Seed Phrase/Mnemonic Phrase) تنها راه اثبات مالکیت دارایی های شما روی شبکه بلاکچین می باشد. 
در صورت گم و یا فراموش شدن این کلمات که کلید خصوصی شما هستند، دیگر قادر به دستیابی به کیف پول از راه های دیگر نخواهید بود و افراد مطلع از این عبارت میتوانند به کیف پول و در پی آن به دارایی های شما دسترسی پیدا کنند.
اگر شما از کیف پول سیف پل استفاده میکنید، در این مورد، یک کیف پول جدید بسازید ودارایی هایتان را دراسرع وقت به آن انتقال دهید. سپس مطمئن شوید که از عبارت بازیابی جدید بک آپ بگیرید و در جای امن نگهداری کنید.
(مثل استفاده سایفر سیف پل (SafePal Cypher ) و نگهداری آن در جای امن)
 

چرا بعد از بازیابی کیف پولم، موجودی صفر نشان داده می شود؟

دلایل متعددی برای پیش آمدن چنین شرایطی وجود دارد:

-    لیست کلمات عبارت بازیابی به درستی وارد نشده اند.
کلمه بازیابی اشتباه منجر به هدایت شما به کیف پول اشتباه خواهد شد.

-    لیست کلمات در عبارت بازیابی به ترتیب درست وارد نشده است

-    ویژگی عبارت عبور  (Pass Phrase)پیشرفته را قبلا برای کیف پول خود تعریف کرده اید و در مراحل بازیابی وارد کردن آن را فراموش می کنید.

-    کلمات بازیابی از ابتدا به درستی نوشته نشده باشند.

-    عبارت بازیابی از استاندارد  BIP39/44 پیروی نکند.
 

چرا انتقال ناشناخته/غیرمجاز در کیف پول وجود دارد؟

دو دلیل احتمالی وجود دارد:

-    عبارت امنیتی شما به نحوی افشا شده باشد و فردی که به آن دسترسی دارد وجوه را از کیف پول شما بدزدد.

-    از DApp های مخرب و کلاهبرداری استفاده کرده اید که به دارایی کیف پول شما دسترسی پیدا کرده اند و از کیف شما پول می دزدند. زمانی که ما از DApp استفاده میکنیم مجوزی را مبنی بر دسترسی این برنامه ها امضا و تایید میکنیم. DApp های مخرب میتوانند کدهای مخربی را در کیف پول شما به جا بگذارند و از طریق مجوز از قبل صادر شده دسترسی زیادی به کیف پول شما داشته باشند. در این صورت DApp اسکم می تواند از طریق قراردادهای هوشمند کیف پول شما را خالی کند.

در این میان، به شما توصیه می کنیم تا نحوه عملکرد DApp و خطرات احتمالی آن را مطالعه کرده و در این مورد تحقیق کنید. این کار میتواند از بوجود آمدن خطرات احتمالی برای وجوه شما جلوگیری کند.

در هریک از موارد ذکر شده پیشنهاد می شود کیف پول جدید بسازید و دارایی باقی مانده را به آن انتقال دهید تا از وجوه خود محافظت کنید.

چگونه از اصل بودن فایل آپگرید مطمئن شوم؟

اول از همه، تمام کیف‌پول‌های سخت‌افزاری SafePal با مکانیزم تأیید فایل تعبیه شده‌اند، که این اطمینان را ایجاد می‌کند که هر فایل آسیب‌دیده یا جعلی را نمی‌توان به درستی به کیف پول سخت‌افزاری SafePal انتقال داد.

دوم اینکه، لطفاً مطمئن شوید که فایل را از صفحه اصلی رسمی SafePal در www.safepal.com دانلود کرده اید. هر سایت دیگری که ادعا می‌کند فایل به‌روزرسانی SafePal را ارائه می‌کند، کلاهبردار محسوب می‌شود.

برای هر نسخه فایل آپگرید SafePal، یک شناسه منحصربه‌فرد به آن برچسب زده می‌شود. این شناسه منحصر به فرد بر اساس الگوریتم SHA-256 ایجاد شده است، یک تابع هش رمزنگاری پیشرفته که برای احراز هویت داده ها استفاده می شود. (برای آشنایی با SHA-256 چیست؟ کلیک کنید؟) اگر هنوز در مورد صحت فایل نگران هستید، در اینجا یک روش مفید برای تأیید مشروعیت آن وجود دارد:

1) ابزار هش SHA-256 را دانلود یا جستجو کنید.

2) فایل آپگرید را به ابزار بدست آمده از مرحله قبل بکشید (Drag). سپس یک شناسه SHA-256 برای این فایل ایجاد می شود.

3) لطفاً به دقت بررسی کنید که آیا این شناسه با شناسه برچسب گذاری شده در فایل یکسان است یا خیر. اگر بله، ثابت می کند که فایل آپگرید اصلی است و می توانید مراحل آپگرید را ادامه دهید.

آیا آپگرید سیستم عامل ضروری است؟ اگر آپگرید نکنم چه اتفاقی می افتد؟

آپگرید فایل SafePal الزامی نیست. این به کاربر بستگی دارد که تصمیم بگیرد که آیا می خواهد ارتقا دهد یا خیر. اگر تصمیم به ارتقاء نگیرید، بر هیچ تجربه کاربری تأثیری نخواهد گذاشت. با این حال، ما همچنان توصیه می‌کنیم هر از چند گاهی دستگاه را ارتقا دهید تا برخی از جدیدترین ویژگی‌ها و ارزهای محصول را در اختیار داشته باشید.

چرا وقتی دستگاه S1 را وصل می کنم کامپیوتر من دیسک مجازی (Virtual Disk) را نشان نمی دهد؟

دلایل مختلفی می تواند باعث ایجاد این مشکل شود:
1- دستگاه وارد حالت آپگرید نشده است و بنابراین توسط رایانه قابل شناسایی نیست. لطفاً مطمئن شوید که دکمه "Enter Upgrade Mode" را به صورت دستی روی دستگاه کلیک کرده اید تا دستگاه S1 به عنوان یک دیسک مجازی در رایانه شناخته شود.

2- اتصال USB انجام نمی شود. لطفاً کابل USB و پورت USB رایانه را بررسی کنید و مطمئن شوید که به درستی کار می کنند. اگر در این مورد مطمئن نیستید، می توانید کابل USB یا پورت USB دیگری را جایگزین کنید تا دوباره امتحان کنید.

اگر هر دو روش کار نکردند، لطفاً از طریق تیکت و یا تلفن پشتیبانی با واحد فنی مجموعه ایران سیف پل تماس حاصل کنید تا کارشناسان نسبت به راهنمایی شما اقدام نمایند.

چگونه بفهمم کیف پول سخت افزاری سیف پل من در چه سالی تولید شده است؟

کمپانی سیف پل به طور میانگین هر دو سال یکبار اقدام به تعویض بسته بندی محصولات خود می کند، تا کاربران همواره محصولاتی با عمر باتری بالا و فریمور جدید را دریافت کنند.

جدیدترین محصولات تولید شده کمپانی سیف پل در سال 2023 در سراسر جهان فقط و فقط با بسته بندی جدید عرضه می شوند. این بسته بندی در کنار برچسب امنیتی محافظ از قابلیت روکش پلاستیکی بر روی محصول نیز بهره می برد.
تمام کیف پول های سخت افزاری سایت ایران سیف پل دارای بسته بندی جدید و تولید شده سال 2023 هستند.

چرا با اینکه قصد ارسال ارز XLM (استلار) به آدرس دیگری را دارم اما دستگاه سخت افزاری S1 همچنان درخواست اضافه کردن توکن استلار میدهد؟

باتوجه به ویژگی های شبکه استلار، هنگام ارسال ارز یا توکن های  XLM، نیاز است تا هر دو طرف ارسال و دریافت کننده توکن یا کوین XLM را از قبل به کیف پول خود اضافه کرده باشند. (روش اضافه کردن کوین را قبلا توضیح داده ایم)

همچنین هنگام اضافه کردن توکن استلار به کیف پول، شبکه استلار 0.5 استلار(XLM) کارمزد دریافت میکند که اگر توکن های این شبکه را از کیف پول پاک کنید به شما برگردانده خواهدشد.

آیا SafePal از ارتقاء سیستم عامل از طریق موبایل به جای رایانه شخصی پشتیبانی می کند؟

سیف پل در حال حاضر فقط از رایانه برای ارتقا سیستم عامل پشتیبانی میکند و کاربران باید در کامپیوتر یا لپ تاپ شخصی خود این کار رانجام دهند. 

دلیل این اتفاق هم این است که سیستم های عملیاتی و پورت های مورد استفاده تلفن های همراه در بازار بسیار متنوع و مختلف هستند. اگرچه از نقطه نظر فنی، انجام یک ارتقاء سیستم عامل با استفاده از تلفن همراه امکان پذیر است، رسیدن به سازگاری موردنظر دشوار است. تا این مرحله، ارتقاء سیستم عامل از طریق رایانه شخصی سازگارترین و ساده ترین راه برای اکثر کاربران است.

چطور در سیف پل سواپ کنیم؟

سواپ سیف پل (SafePal Swap) به کاربران این امکان را میدهد تا توکن‌ها را در شبکه های مختلف مبادله کنند. در مقایسه با دیگر ارائه دهندگان سرویس سواپ، سیف پل سواپ ارزان و سریع تر با اسلیپیج (Slippage) پایین تری را ارائه میدهد.

این مقاله نحوه سواپ کردن از طریق کیف پول سیف پل را نشان میدهد: