صرافی بای بیت (Bybit)

 

 

 
صرافی بای بیت با آدرس دسترسی Bybit.com یک صرافی متمرکز ارزهای دیجیتال (CEX) است که در مارس 2018 تأسیس شد، و در حال حاضر به بیش از 10 میلیون کاربر در سراسر دنیا خدمات ارائه می دهد.
بای بیت در ۲۰۱۸ تاسیس شد، در ۲۰۱۹ توانست ده درصد از حجم ترید بیتکوین در سطح جهان را تصاحب کند. همچنین در این سال به رتبه چهارم برترین صرافی های ارز دیجیتال جهان دست یافت و بیش از هشت هزار کاربر به بای بیت پیوست.
در ۲۰۲۰ حجم مبادلات روزانه در این صرافی عدد چهار میلیون دلار را پشت سر گذاشت. و در همین سال بای بیت اسپانسر تیم مطرح بورسیا دورتموند شد.
در ۲۰۲۱ پلتفرم اسپات تریدینگ را لانچ کرد. در همین سال WSOT ۲۰۲۱ را لانچ کرد که عواید آن به سازمان یونیسف به منظور ارتقای سطح آموزشی دختران اهدا شد. در ادامه در ۲۰۲۱ بیشترین رقم (ATH) حجم معاملاتی خود یعنی ۳۵ میلیون دلار را ثبت کرد.
در ۲۰۲۲ بای بیت اسپانسر اصلی مسابقه اوراکل ردبول شد. در همین سال برای اولین بار در مارکت آپشن معاملات مارجین سولانا و اتریوم را لانچ کرد.

 

بنیانگذاران صرافی بای بیت Bybit

 

 

 

 
صرافی بای بیت توسط بن ژو (Ben Zhou) تاسیس شد. بن ژو پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه پنسیلوانیا، به چین بازگشت و به مدت 7 سال در XM، یکی از بزرگترین کارگزاری های بازار فارکس در چین، فعالیت کرد. و در نهایت با تمام تجارب ارزشمند زیادی که از گذشته کسب کرده بود، در سال 2018، صرافی Bybit را تأسیس کرد.
این کمپانی در جزایر ویرجین بریتانیا (British Virgin Islands) با نام Bybit Fintech Limited ثبت شده است. دفتر مرکزی صرافی بای بیت در سنگاپور و دفاتری نیز در هنگ کنگ و تایوان قرار دارند.
در واقع جزایر ویرجین بریتانیا به دلیل سهل بودن قوانین حاکم بر این منطقه، مقصد بسیاری از کسب و کارهایی است که به خصوص نوظهور به حساب می آیند و هنوز ممکن است قوانین بسیاری از کشورها متغیر و سخت گیرانه باشد.

 

کشورهای تحت محدودیت صرافی بای بیت

 

 

 
برخی کشورها به دلایل مختلف از استفاده و بکارگیری این پلتفرم برای انجام تراکنش های خود محروم هستنپ. از جمله کشورهای دارای محدودیت خدمات مانند ایالات متحده، سنگاپور، کوبا، ایران، سوریه، کره شمالی، سودان، و چین می باشند. لیست دقیق تمام ممنوعیت ها و کشورهای بن شده در سایت بای بیت قابل مشاهده است.
در صرافی بای بیت بیش از 100 توکن رمزنگاری فهرست شده و چیزی حدودا بیش از 300 جفت معاملاتی اسپات، از جمله توکن های اصلی مانند  BTC، ETH، BIT، SOL، APE، DYDX، LTC، DOGE، AVAX، MATIC،DOT  و موارد دیگر در این صرافی آماده مبادله برای کاربران خود است.

 

امکان معامله اهرمی یا مارجین در صرافی بای بیت

 

 

 

 
این صرافی معاملاتی را با حداکثر لورج 100 ارائه می دهد. این معاملات فیوچرز برای برخی جفت ارزهای خاص قابل استفاده می باشد از جمله عبارتند از BTC/USD، ETH/USD، XRP/USD،EOS/USD . کاربران می توانند از گزینه مارجین ایزوله و یا مارجین کراس نیز به این صورت که در مارجین ایزوله صرفا تا مبلغی که ورود پیدا کردیم به معامله فیوچرز کسر می شود، ولی در معامله کراس در صورت اینکه پوزیشن فیوچرز ما به مرحله لیکوئید برسد با در نظر گرفتن و افزایش میزان موجودی اصلی این معامله به اندازه تمام موجودی حساب بای بیت ما قابل استفاده خواهد بود.

که قاعدتا استفاده از معاملات به صورت فیوچرز و با اهرم های بالا ریسک به شدت بالایی دارد، این در حالی است که با این وجود و پذیرش این ریسک، باز هم بهتر از روش مارجین ایزوله استفاده کرد. چرا که در صورت حرکت مارکت خلاف جهت تصور ما، مابقی موجودی حساب ما که به معامله باز فیوچرز وارد نشده است کاملا ایمن باقی خواهد ماند و مانع از دست رفتن تمام کش ما می شود.

 

 

ثبتنام در صرافی بای بیت

 

 

 
با سرچ آدرس سایت بای بیت و یا وارد کردن Bybit.com/en-US با ورود به سایت این صرافی، با گزینه ای به صورت Register و یا گزینه Sign Up Now مواجه می شویم. با وارد کردن اطلاعات مد نظر وارد صفحه ورود ایمیل و پسورد می شویم. پسورد می تواند بین شش تا سی و دو کاراکتر داشته باشد و ترجیحا طولانی بین ۸ تا ۳۰ کاراکتر و به صورت ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک و عدد و کاراکترهای خاص مثل سیمبل های مختلف قرار داده شود که قدرتمندتر شده و احتمال هک را به شدت کاهش دهد.
در بخش Referral Code (Optional) نیز در صورت وارد کردن کد رفرال مربوط به دوست و فردی دیگر که معرف شماست، برای تراکنش ها درصدی تخفیف برای شما در نظر می گیرد و به حساب شما برگشت داده می شود. با تایید Terms of Service and Privacy Policy با کلیک بر روی Continue، صفحه ای مبنی بر این باز می شود که با تایید اینکه جزو هشت کشور تحت تحریم عنوان شده نیستیم ادامه مراحل قابل اجرا می شود.

بکارگیری سیستم ثابت نگه داشتن آی پی و انتخاب کشوری که جزو لیست سیاه بای بیت نباشد، مراحل را ادامه می دهیم تا ایمیل تایید برایمان ارسال شود. در این مرحله کد شش رقمی که از ایمیل یادداشت کرده ایم را وارد می کنیم و وارد اکانت شخصی خود در صرافی بای بیت می شویم.
از بین گزینه های ارائه شده یک گزینه را انتخاب می کنیم. یعنی انتخاب New to Trading که یعنی تازه با دنیای  معامله گری و ترید آشنا شدیم، یا انتخاب گزینه New to Crypto یعنی تازه با دنیای رمز ارزها آشنا شدیم، و یا گزینه Expert Trading که نشان دهنده این است که معامله گری حرفه ای در این حوزه هستیم.

که با توجه به مشخص کردن میزان آشنایی با دنیای رمز ارز ها و فضای معامله گری و آشنایی اولیه با نحوه فعالیت در صرافی ها، میزان نمایش توضیحات مربوط به منوهای مختلف موجود در فضای پلتفرم صرافی بای بیت را مدیریت می کند. با انتخاب هر کدام و کلیک بر روی گزینه That’s me وارد صفحه ای برای انتخاب اینکه Transfer Crypto می خواهیم داشته باشیم و یا Buy Crypto را می خواهیم انجام دهیم، نحوه شارژ حساب بای بیت اکانت ما مشخص می شود.
با انتخاب مثلا گزینه ترنسفر کریپتو، در نوار بالا نوع ارز را مشخص می کنیم و سپس به آدرسی که برای ما مشخص شده و یا با بکارگیری کیو آر کد این کد، ادامه مراحل واریز و شارژ حساب را تکمیل می کنیم.
و با انتخاب گزینه بای کریپتو، وارد صفحه جدید می شویم. در این مرحله باید نوع ارز فیات پرداختی خود را مشخص کنیم. و در نوار بعدی نیز نوع رمز ارز مد نظر که قصد خرید آن را داریم را وارد می کنیم. از بخش Service Providers نیز درگاه پرداخت انتخاب می شود که از طریق کدام روش قصد انتقال وجه را داریم. از جمله درگاه های PAXFUL، BANXA، MOONPAY، MERCURY، و یا SIMPLEX نیز قابل استفاده می باشد.
در این مرحله وارد بخش Account & Security می شویم. در این بخش پسورد قابل تغییر دادن است. و یا حتی تغییر اسم اکانت نیز قابل دسترسی می باشد. تغییر آی دی و مشخصات فردی از بخش Identity Verification قابل تعیین و تایید است. در پایین تر می توان انتخاب کرد که برای لاگین کردن و ورود به حساب، از طریق SMS Authentication و یا Google Two Factor نیز بتوان حساب را ایمن تر کرد. 
دو سطح برای Identity Verification وجود دارد:
لول یک به صورت Lv.1 Basic Verification
و لول دو به صورت Lv.2 Residency Verification
که بر اساس انجام شرایط احراز هویت هر کدام، می توان در سطح یک حداکثر تا ۵۰ بیتکوین و در سطح دو تا ۱۰۰ بیتکوین افزایش سقف تراکنش حساب را محقق کرد.
یک امکان Switch to Business Verification نیز وجود دارد که برای وریفیکیشن یک شرکت یا مجموعه به کار می رود. در این صورت یک منوی Subaccount داریم که برای مشخص کردن زیر مجموعه های شرکت ما به کار می رود.
منوی API Management نیز برای دریافت API KEYS به کار می رود که در سایت های مختلف قرار داده شود.
بخش Settings در نوار بالا واحد پولی که قصد داریم با آن محاسبات و سایر کارها انجام شود، در مشخصه Equivalent Currency قابل دسترسی می باشد.
در بخش Markets کلیات بازار قابل مشاهده است. شرایط ارزها به خوبی قابل ملاحظه و حتی قیاس و همچنین ملاحظه چارت ارز مد نظر برای بررسی های بیشتر می باشد. در مقابل هر ارز گزینه Trade قابل ملاحظه است که با انتخاب آن، برای ما صفحه ای به منظور ترید باز می شود. برای ثبت اوردر امکان گزینش Limit (خرید با رسیدن قیمت به عدد تعیین شده انجام می شود) و یا Market (خرید یا فروش با بهترین قیمت لحظه ای مارکت) و یا به روش Conditional (سفارش خرید یا فروش در قیمتی که تعیین شده به نحوی که در چه قیمتی انجام شود، فعال می شود.

در این روش یعنی دو قیمت تعیین می گردد) یا شرطی وجود دارد. دو قیمت لحظه ای به صورت ستونی قابل مشاهده است که یکی قیمت مارکت یا Market Price و دیگری قیمت آخرین قیمت یا Last Price می باشد. پوزیشن هایی که باز می کنیم در پایین صفحه قابل ملاحظه خواهد بود و زیر منوی Order History نیز در صورت انتخاب، تاریخچه تریدهای گذشته را به نمایش می گذارد.
Trigger Price در واقع یعنی قیمت یا همان غلابی که می خواهیم بیاندازیم، چه قیمتی می خواهیم باشد.
انتخاب گزینه Isolated و یا Cross برای معاملات فیوچرز در بخش Margin Mode قابل انتتخاب است. با توجه به ستاپ معاملاتی خود و مدیریت ریسک و مدیریت موجودی به گزینش صحیح این بخش بپردازید.
محیط نمایش چارتی که مشابه تریدینگ ویو هست به خوبی در این صرافی قابل ملاحظه است. که البته با توجه به امکانات تحلیل و بررسی همزمان و گسترده ای که در تریدینگ ویو وجود دارد، بهتر است تحلیل ها در همان فضای تریدینگ ویو انجام شود و در نهایت برای ترید و انجام معاملات به صرافی مورد نظر از جمله بای بیت مراجعه کرد.
از دیگر منوهای صرافی بای بیت، بخش Spot برای انجام معاملات اسپات و بخش Derivatives برای معاملات اهرمی به کار می رود.
در منوی ASSETS دارایی های ما که در واقع فضای کیف پول ما در صرافی بای بیت را نمایش می دهد قابل ملاحظه است. همان طور که می دانیم بهتر است صرفا در زمان ترید و به منظور معامله رمزارزها، موجودی حساب والت صرافی خود را افزایش دهیم و به محض بسته شدن و اتمام معامله، موجودی را مجدد به حساب کیف پول غیر متمرکز اصلی خود از جمله کیف پول سیف پل انتقال دهیم. همان طور که مستحضر هستید، ما نماینده رسمی و انحصاری کیف پول سخت افزاری سیف پل در ایران هستیم که کیف پول نرم افزاری سیف پل همواره به صورت رایگان و ایمن سال هاست که در حال استفاده توسط کابران زیادی در حوزه رمزارزها می باشد.

کیف پول سخت افزاری سیف پل با چند برابر کردن امنیت دارایی های دیجیتال شما، امکان هک و ورود به حساب شما را این قطعه سخت افزاری غیر ممکن می کند. در صورت تمایل به مشاوره در این زمینه با تیم پشتیبانی و فنی ما تماس حاصل فرمایید. برای دریافت کیف پول سیف پل به صورت گارانتی و رایگان درب منزل خود و یا مراجعه حضوری برای عزیزان تهرانی در منطقه نیاوران از طریق سایت (IRANSAFEPAL.COM) و یا تماس با ما اقدام نمایید. تا کیف پول در اسرع وقت در تهران از طریق پیک و در شهرستان از طریق تیپاکس به صورت رایگان برای شما ارسال شود تا امنیت دارایی دیجیتال ارزشمند شما به بهترین نحو حفظ شود.
برگردیم به بخش کیف پول صرافی بای بیت، که برای هر مارکتی منو و به اصطلاح کیف پول مجزایی در نظر گرفته است.
کیف پول آماده افزایش موجودی و شروع تجربه ترید در فضای ارائه شده این صرافی جذاب می باشد. امیدوارم که با مدیریت ریسک و عدم ورود به یک پوزیشن با تمام موجودی حساب، همواره تجربه شیرین و پر سودی رقم بزنید.

 

کپی تریدینگ Copy Trading در بای بیت

 

 

 

 
امکان بهره مندی از آپشن کپی تریدینگ در صرافی بای بیت وجود دارد که این فرصت را برای کاربران ایجاد می کند که با انتخاب نوع سرمایه گذاری که به صورت اسپات یا فیوچرز می باشد و انتخاب فرد مورد نظر که بناست تمامی معاملات ما همچون معاملات این شخص کپی شود، صورت می گیرد.
رنک تریدرهای برتر قابل ملاحظه و مقایسه است و ویژگی های به خصوصی از سوابق ترید آن ها با هم قیاس می شود.
از جمله نرخ بازگشت سرمایه (Return On Investment, ROI)، افت سرمایه (Drawdown) و دارایی های تحت مدیریت (Asset Under Management, AUM) و همینطور تعداد فالوورهای حال حاضر قابل ملاحظه است.
در پلتفرم کپی تریدینگ مهم ترین عنصر انتخاب Master Trader مناسب است که سوابق طولانی مدت و مثبتی داشته باشد. این انتخاب منجر به موفقیت و یا شکست در معاملات می شود.
Master Trader معامله گری است که استراتژی ها و معاملات این مستر تریدر توسط به اصطلاح فالوورهایی که او را به عنوان مستر تریدر انتخاب کرده اند، عینا کپی می شوند. Master Trader ها دارای سابقه عملکرد و بازدهی مثبت است. در غیر این صورت دنبال کننده های خود را از دست می دهد و مورد انتخاب نمی شود.

 

بای بیت ارن (Bybit Earn) در صرافی بای بیت

 

 

 

 
بای بیت این امکان را ایجاد کرده است که از طریق پلتفرم مدیریت سرمایه بای بیت ارن می توان با قبول شرایط تعیین شده از طریق هولد کردن دارایی دیجیتال در این بخش، به کسب سود و رشد سرمایه کمک کرد.
بیش از ۵۰۰ میلیون دلار (Total Invested) در این بخش سرمایه گذاری شده است و تا به این لحظه ۶ میلیون دلار (Total Yields) میزان سود پرداختی از محل ذخیره سرمایه گذاری مشتریان در استخرها می باشد. و بیش از ۱۲۰ هزار شرکت کننده در حال حاضر در حداقل یکی از استخرهای بای بیت سرمایه گذاری کرده است.
بخش بای بیت ارن این امکان را فراهم می سازد که بهترین APY ها (Annual Percentage Yield) را پیشنهاد می دهد، یعنی بهترین درصد سودهای سالیانه، که بالاترین درجه اطمینان هم به جهت امنیتی و هم به جهت بازدهی را داشته باشد.
به عبارتی در بخش بای بیت ارن، صرافی بای بیت استخرهای ماینینگ مورد تایید را با ارائه مشخصات هر کدام در اختیار سپرده گذاران قرار می دهد. هدف این است تا هم نقدینگی مورد نیاز این استخرها تامین شود و هم سپرده گذاران از پاداش های تعیین شده بهره مند شوند.
در این بخش برای تامین نقدینگی (Liquidity Mining) امکان استفاده از نوع بازارساز خودکار نیز وجود دارد که با خرید رمزارز از هر دو طرف جفت های معاملاتی، نقدینگی این جفت ارزها تامین می شود و پاداشی نیز برای سپرده گذار در نظر گرفته می شود.
این بخش از صرافی بای بیت، منو و بخش های مختلفی دارد، که روش بکارگیری هر کدام برای کسب سود و پاداش متفاوت است، از جمله Bybit Saving، Liquidity Mining، Dual Asset، Shark Fin، و Launchpool.

 

حساب دموی صرافی بای بیت

 

 

 
یکی از امکانات ویژه صرافی بای بیت که در هر صرافی قابل ملاحظه نیست و بسیار هم کاربردی به حساب می آید، در اختیار قرار دادن شرایطی مشابه شرایط معاملات واقعی برای کاربران حساب دمو یا تمرینی این پلتفرم است.
دریچه ورودی به این امکان آدرس Testnet.Bybit.com است که با ایجاد اکانت در این سایت می توان استراتژی های معاملاتی را قبل از ترید با حساب واقعی تست کرد و نتیجه را بررسی کرد.
این امکان برای تازه واردهای مارکت کریپتو نیز بسیار واجب است و توصیه ها بر این اساس است که قبل از ورود پول واقعی به این مارکت حداقل شش ماه حساب تمرینی یا تست نت داشته باشند و به یک تسلط نسبی و تجربه حداقلی برسند، سپس حساب رییل (Real) یا واقعی را استارت بزنند.

با این وجود حتی در این صورت نیز شرایط و تجربه ای که بناست از طریق معامله گری با پول و سرمایه واقعی اتفاق بیفتد متفاوت است ولی چندین ماه تمرین و تست بهتر است که حتما برای شروع انجام شود.

 

بازار NFT در صرافی بای بیت (NFT Marketplace)

 

 

 

 
توکن های NFT در یک پلتفرم مجزا در بای بیت در بخش NFT Marketplace قابل معامله است. این مارکت صرفا از توکن های مبتنی بر بلاک چین اتریوم پشتیبانی می کند. در این مارکت کارمزد معامله محصول NFT یک درصد از مبلغ نهایی است که صرفا از فروشنده نیز دریافت می شود.
در واقعNFT ها شامل دیجیتال آرت (Digital Art)، کلکسیون (Collectibles)، گیم فای (GameFi)، متاورس (The Metaverse) و غیره است.

 

یادگیری از طریق Learn در صرافی بای بیت

 

 

 
منوی آموزش یعنی بخش Learn به منظور ارتقای دانش کریپتویی کاربران که بتوانند از آموزش های به روز دنیای ارز دیجیتال آگاهی پیدا کنند تا حدی مه به صورت حرفه ای تری ترید انجام دهند و بررسی و تحلیل داشته باشند، قابل استفاده است.
این بخش در پلتفرم صرافی بای بیت از بخش های متنوعی به عنوان راهنماها و دوره های سطح مبتدی (beginner crypto trading guides and courses) تا پیشرفته (advanced crypto trading guides and courses) به تشریح اصول تحلیل تکنیکالی و حتی فاندامنتالی به کار می رود.
بای بیت لرن شامل بخش های متنوعی از جمله DISCOVER ALTCOINS، UNDERSTAND BLOCKCHAIN، LEARN ABOUT DEFI و START TRADING به منظور تامین نیازهای آموزشی متنوع کاربران به کار می رود.
بخش جدیدترین اطلاعات مورد نیاز برای کاربرانی که به روز بودن برای آن ها اهمیت دارد در این بخش قابل ملاحظه است که مهم ترین دانش مارکت به صورت لحظه ای در همین بخش بای بیت قابل بررسی است.

 

بستر اینترنت نسل سوم (Bybit Web3) در صرافی بای بیت

 

 

 

 
صرافی بای بیت با امکان بستر اینترنت نسل سوم به کاربران این اجازه را می دهد که از طریق این خدمات با سطح قابلیت اطمینان بالایی به دنیای Web3 متصل شوند.
در این بخش کیف پول بای بیت (Bybit's Web3 wallet) بر بستر اینترنت نسل سوم دسترسی آسان و ایمن را برای ورود به دنیای Web3 امکان پذیر می کند.
با این کیف پول می توان برای اتصال به فضای وب غیر متمرکز دی فای (decentralized web of DeFi)، گیم فای (GameFi) و بازار NFT به راحتی بهره برد.
کیف پول بای بیت مزایای دیگری نیز دارد که به برخی اشاره خواهیم کرد.

از جمله سازگاری با کراس چین (Cross-chain Compatibility)، مدیریت کلید خصوصی (Private Key Management)، مدیریت ایردراپ ها (Airdrop Management)، دسترسی به بازار NFT (Access to NFT Marketplace)، دسترسی به پروداکت های دی فای (Access to DeFi Products) به صورت سوآپ و ارن و لندینگ (Swap، Earn و Lending)، مدیریت هویت غیر متمرکز (Decentralized Identity Management) در دسترس کاربران خواهد بود.
 

 

تیم ایران سیف پل