اصل اول و مهم بکارگیری گاوصندوق رمزارزهای حوزه ارز دیجیتال، یعنی همان والت ها یا کیف پول های نرم افزاری یا سخت افزاری، ثبت و حفظ عبارات بازیابی (Seed Phrase) یا به عبارتی عبارات یادآور (Mnemonic Phrase) یا حتی به عنوانی دیگر Recovery Phrase است.
ساخت و یا بازخوانی مجدد کیف پول دیجیتالی (به منظور راهی برای بازگرداندن اطلاعات کیف پول) منوط به دریافت یک سری رشته کلمات است که در حوزه ارز دیجیتال با عنوان عبارات بازیابی شناخته می شوند. در واقع عبارات بازیابی اولین قدم در مسیر نصب کیف پول است.

 

تاریخچه عبارات بازیابی (Mnemonic | Seed Phrase)

دستیابی و در اختیار گرفتن کنترل یک آدرس کیف پول در حوزه رمز ارزها صرفا از طریق داشتن کلید خصوصی آن آدرس امکان پذیر است. کلید خصوصی در واقع در قیاس با سیستم بانکی مشابه رمز حساب‌های بانکی عمل می کند.
ظاهر یک آدرس و کلید خصوصی مرتبط با آن در شبکه بیت کوین را با هم ببینیم:

آدرس (Address):

1QAF38pV96VfhsrCp2sErHKEehiaNM7Qe
کلید خصوصی (Private key):

5b63d32b26d003ce8797ca5dd2c25150a97aa787779d41fd231089be9187dce

 

فرمت کلید خصوصی در شبکه بیت کوین یک عبارت هگزا دسیمالی ۶۴ بیتی است. این کلید به صورت تصادفی و با الگوریتم های رمزنگاری ایجاد می شود. داشتن این کلید برای دسترسی به دارایی‌های یک کیف پول حیاتی بوده و می بایست به طور کاملا ایمن و خصوصی ذخیره شود. اشتباه در وارد کردن حتی یک کاراکتر از این کلید خصوصی برابر است با عدم دسترسی به دارایی دیجیتال.

حساسیت های کلید خصوصی منجر شد که این کاراکترها برای نگهداری دارایی ها از یک کلید ایده آل تبدیل به معضل بزرگی شود که کاربران حوزه ارز دیجیتال را با مشکلاتی روبرو کند. به منظور حل این معضل ایده BIP39 مطرح شد.

 


BIP39 در واقع یک پروپوزال بهبود شبکه بیت کوین (Bitcoin Improvement Proposal) است که در سال 2013 مطرح و Seed Phrase یا عبارات بازیابی کیف پول طی آن معرفی شد.

 

ویژگی های عبارات بازیابی

پس از معرفی BIP39، دیگر دسترسی به یک کیف پول ارز دیجیتال محدود به داشتن کلید خصوصی مرتبط با آن نیست، بلکه با داشتن Seed Phrase نیز می‌توان به دارایی‌های موجود در یک والت رمز ارزی دسترسی داشت. Seed Phrase رشته ای از کلماتی است که در واقع ترجمه زبان باینری کامپیوتر است که کاربر در هنگام ساخت یک کیف پول دیجیتالی، آن‌ها را دریافت خواهد کرد.

ساخت عبارات یادآوری با ایجاد آنتروپی اولیه شروع می‌شود. آنتروپی به معنی جمع آوری تصادفی اطلاعات توسط کامپیوتر گفته می شود. در واقع، این آنتروپی یک دنباله تصادفی از بیت‌ها (صفر و یک) است که با هدف رمزنگاری تولید می شود. آنتروپی بیشتر، امنیت بیشتری نسز به دنبال دارد.

مشابه کلید خصوصی، حفظ و نگهداری عبارات بازیابی به صورت امن نیز بسیار حیاتی است. اما برتری که عبارات بازیابی در قیاس با کلید خصوصی دارد منجر به ارجحیت و محبوبیت بکارگیری این عبارات در قیاس با کلید خصوصی داشته باشد. حتی تا آنجایی که بسیاری از کیف پول‌های ارز دیجیتال این روش را به طور کامل جایگزین کلید خصوصی کرده‌اند.


عبارات بازیابی (Recovery Phrase) یکسان برای تمام رمز ارزها

ساز و کار ارزهای دیجیتال با هم متفاوت است و این اتفاق باعث می‌شود تا فرمت کلید خصوصی در شبکه برخی از رمز ارزها با هم متفاوت باشد. اما در مورد Seed Phrase این مساله حل شده است و می‌توان با داشتن یک عبارت بازیابی خاص، به دارایی‌های موجود در این آدرس در شبکه‌های بلاک چین مختلف دسترسی داشت. این ویژگی با ارائه BIP44 در سال 2014 ارايه شد.

 

متفاوت بودن تعداد کلمات در عبارات بازیابی

بر اساس مستندات BIP39، یک Seed Phrase می تواند متشکل از ۱۲، ۱۵، ۱۸، ۲۱ یا ۲۴ کلمه باشد. در حال حاضر، عبارات بازیابی در برخی از کیف پول‌ها مانند سیف پل والت متشکل از ۱۲، ۱۸ و ۲۴ کلمه است که به صورت آپشنال قابل انتخاب است. توصیه ما همیشه انتخاب بیشترین تعداد کلمات یعنی ۲۴ کلمه است که درجه اطمینان حفظ دارایی دیجیتال را در والت سیف پل شما به بالاترین حد ممکن ارتقا می دهد.

فارغ از تعداد کلمات، یک Seed Phrase خاص را می توان در هر کیف پولی که از این استاندارد پشتیبانی می کند وارد نمود و از طریق پلتفرم این کیف پول به دارایی‌های دیجیتال این آدرسی که عبارات بازیابی پلاک آن است دسترسی پیدا کرد.

 

تعداد کلمات محدود و اهمیت ترتیب آن‌ها در عبارات بازیابی کیف پول (Recovery Phrase)

لیست تعداد کلماتی که برای تولید Seed Phrase استفاده می‌شوند، نامحدود نیست، بلکه عبارات بازیابی کیف پول صرفا از میان 2048 کلمه انتخاب می‌شود. در پایان این مقاله لیست این کلمات قابل مشاهده است.
ترتیب کلمات وارد شده برای بازیابی کیف پول ارز دیجیتال از همین طریق Recovery Phrase مهم است. به این مفهوم که با جابجایی حتی یکی از کلمات با دیگری، امکان دسترسی به دارایی‌ها وجود نخواهد داشت.

ارزیابی احتمال هک شدن عبارات بازیابی

از دست رفتن امنیت عبارات بازیابی کیف پول مساوی از دست دادن تمام رمزارزهای موجود در آن است. تبهکاران سایبری تمرکز ویژه ای روی رمزارزها دارند، چرا که احتمال ردیابی آن‌ها بسیار پایین است.
اصلی ترین روش هکرها برای دست پیدا کردن به عبارات بازیابی، عملیات فیشینگ است.

فیشینگ دست پیدا کردن به اطلاعات حساس کاربران از طریق اغفال آن‌ها است. کاربران اغلب با تصور هکر به عنوان یک موجودیت رسمی مربوط به وب سایت، پروژه، پلتفرم یا اپلیکیشن، اطلاعاتشان را دو دستی تقدیم آن می کنند.


یکی از ترفندهای هکرها برای هک کردن عبارات بازیابی کیف پول ارز دیجیتال، ارسال ایمیل به کاربران با معرفی خود به عنوان بخش پشتیبانی والت است. معمولا از آدرس ایمیلی مشابه دامین اصلی استفاده می کنند، احتمالا در این ایمیل، دارایی های دیجیتال شما به خاطر یک رخنه امنیتی در معرض خطر اعلام می شود که راهکار رفع دردسر، فرستادن عبارات بازیابی به سازنده برنامه عنوان می شود.
روش بسیار متداول دیگر برای عملیات کلاه برداری فیشینگ، توسعه بدافزارهایی مشابه و هم نام کیف پول های رسمی است. جنجالی‌ترین فیشینگ با این ترفند، مربوط به وایرال شدن نسخه جعلی اتمیک والت بود؛ فیشینگی که منجر به سرقت سرمایه دیجیتالی بیش از هزار کاربر شد. ساخت اپلیکیشنی تقریبا یا حتی کاملا مشابه با تراست والت، اتمیک والت یا هر کیف پول معروف دیگر نیز روش دیگری برای هکرهای این حوزه به حساب می آید. به محض نصب نرم افزار (یا به عبارت بهتر بدافزار) و وارد کردن عبارات بازیابی والت رمزارز خود در آن، در اصل کلمه‌ها برای هکر ارسال می شود.
توصیه اکید تیم فنی سیف پل دریافت لینک دانلود کیف پول های ارز دیجیتال صرفا از مسیر وب سایت رسمی است. البته باید مراقب طراحی یک وب سایت فیشینگ مشابه وب سایت رسمی یک والت نیز بود.

نحوه نگهداری امن عبارات بازیابی کیف پول

 • بهترین روش ذخیره کلمات بر روی سایفر سیف پل و قرار دادن آن در مکانی امن است. سایفر صفحات فلزی در اختیار کاربر قرار می دهد تا احتمالات و خطراتی که برای کاغذ وجود دارد به طور کامل رفع شود.
 • عبارات بازیابی کلید صندوق امانت دیجیتالی شما است، در اختیار هیچ فردی این کلید را قرار ندهید. نتیجه قرار گرفتن Seed Phrase و به تبع آن کلیدهای خصوصی در دستان فردی دیگر، احتمال از دادن کل سرمایه دیجیتالی شماست.
 • نگهداری عبارات بازیابی به صورت آنلاین صحیح نیست؛ نوشتن کلمه‌ها در شبکه های اجتماعی (مثل سیوباکس تلگرام)، احتمال هک شدن آن‌ها را افزایش می دهد. ذخیره آنلاین اگر گزینه انتخابی شماست، حتما از اپلیکیشن‌های نوت برداری فاقد دسترسی به اینترنت استفاده کنید. اگر از فضای ذخیره سازی کلاد (مثل گوگل درایو) برای ذخیره استفاده کردید، حتما درجه سختی دسترسی به محتویات این فایل را با یک پسورد قوی بالاتر ببرید.
 • شیوه نوشتن کلمه ها روی کاغذ رایج ترین انتخاب کاربران است. بهتر است چند نسخه تهیه کرده و در نواحی مطمئن مختلف نگهداری کنید. برای حتی بالاتر بردن امنیت نیز می توان عبارات بازیابی کیف پول را به چند بخش تقسیم کرد و هر بخش را در روی کاغذی نوشته و هر کاغذ را در نواحی مجزایی به دور از هم قرار داد.
 • برای اپلیکیشن والت رمز عبوری قوی تعیین کنید. اگر موبایل شما فاقد قفل صفحه است، دست کم برای کیف پول نرم افزاری یک پسورد قوی قرار بدهید، چرا که دیگران با ورود به بخش تنظیمات اپلیکیشن قادر به دیدن عبارات بازیابی خواهند بود.


 

بررسی فنی نحوه عملکرد عبارات بازیابی کیف پول

والت های ارز دیجیتال با استفاده از استاندارد BIP39، کلیدهای خصوصی مرتبط با یک عبارات بازیابی را استخراج می کنند و سپس با داشتن این کلید، کیف پول کاربر بازیابی می شود.
برای تولید Seed Pharse، کیف پول های مختلف ارز دیجیتال از الگوریتم زیر استفاده می‌کنند:

 1. ایجاد یک کد 128 تا 256 بیتی به صورت رندوم
 2. یک بار این کد در تابع هش SHA256 قرار می گیرد و 4 تا 8 بیت اولیه از هش تولید شده به عنوان چک سام (Checksum) در نظر گرفته می شود. چک سام برای کدهای 128 بیتی برابر با 4 بیت، برای کدهای 160 بیتی برابر با 5 بیت، برای کدهای 192 بیتی برابر با 6 بیت، برای کدهای 224 بیتی برابر با 7 بیت و در نهایت برای کدهای 256 بیتی برابر با 8 بیت است.
 3. چک سام به انتهای کد تولید شده در مرحله اول اضافه می شود.
 4. خروجی مرحله سوم، به بخش‌های 11 بیتی تقسیم می‌شود. یعنی اگر در مرحله اول یک کد 128 بیتی تولید گردد و چک سام 4 بیتی به آن افزوده شود، حاصل مرحله سوم یک کد 132 بیتی است. این کد 132 بیتی در ادامه شامل 12 تکه 11 بیتی خواهد بود.
 5. هر کدام از تکه های 11 بیتی حاصل از مرحله قبل، معادل یک کلمه از مجموع 2048 کلمه از پیش تعیین شده است.
 6. با کنار هم گذاشتن کلمات حاصل از تکه های 11 بیتی مشابه مرحله قبل، Seed Phrase یا Recovery Phrase به دست می آید.

 
یک کد 128 بیتی منجر به تولید یک Seed Phrase با 12 کلمه می‌شود. اگر اندازه کد اولیه 256 بیت باشد، با در نظر گرفتن چک سام 8 بیتی، حاصل مرحله سوم یک کد 264 بیتی خواهد بود که به 24 بخش 11 بیتی تقسیم‌پذیر است. هر کدام از این 24 بخش معادل یک کلمه از مجموع 2048 کلمه بوده و حاصل آن، یک عبارت بازیابی 24 کلمه‌ای است.

 

نحوه تولید کلید خصوصی از عبارات بازیابی

ارزهای دیجیتال مختلف از الگوریتم های متفاوتی برای تولید کلید خصوصی استفاده می کنند. با این حال وجه اشتراک تمامی آن‌ها، تعیین یک عبارت رندوم به نام Seed است که این عبارت می تواند از طریق الگوریتم های داخلی کیف پول و یا استفاده از روش هایی مانند حرکت دادن موس روی صفحه نمایش تولید شود.
BIP39 برای تعیین Seed، از الگوریتم مخصوص خود استفاده می کند. این Seed از طریق کلمات به دست آمده از مرحله 6 بخش قبل به اضافه بخشی با نام Salt تولید می‌شود.  Salt نیز یک رشته از حروف است. این رشته شامل کلمه “mnemonic” و یک رمز اختیاری است که کاربر می تواند هنگام ساخت کیف پول آن را تعیین کند.
الگوریتم تولید Seed بر اساس BIP39 دارای مراحل زیر است:

 1. رشته حروف Salt در ادامه کلمات به دست آمده از مرحله 6 بخش قبل قرار می گیرند.
 2. حاصل مرحله قبل، 2048 بار در تابع PBKDF2 قرار می گیرد تا یک هش 512 بیتی تولید شود.

 
اکنون با داشتن یک هش 512 بیتی، Seed مورد نیاز به عنوان ورودی اولیه الگوریتم های تعیین کلید خصوصی ارزهای دیجیتال مختلف آماده شده و والت پرایوت کی یا کلید خصوصی مرتبط با هر ارزی که از آن پشتیبانی می کند را تولید می کند.

 

لیست تمامی عبارات بازیابی (Mnemonic | Seed Phrase) به ترتیب حروف الفبا در ادامه قابل مشاهده است:

 

 

abandon ability able about above absent absorb abstract absurd abuse access accident account accuse achieve acid acoustic acquire across act action actor actress actual adapt add addict address adjust admit adult advance advice aerobic affair afford afraid again age agent agree ahead aim air airport aisle alarm album alcohol alert alien all alley allow almost alone alpha already also alter always amateur amazing among amount amused analyst anchor ancient anger angle angry animal ankle announce annual another answer antenna antique anxiety any apart apology appear apple approve april arch arctic area arena argue arm armed armor army around arrange arrest arrive arrow art artefact artist artwork ask aspect assault asset assist assume asthma athlete atom attack attend attitude attract auction audit august aunt author auto autumn average avocado avoid awake aware away awesome awful awkward axis

 

 

 baby bachelor bacon badge bag balance balcony ball bamboo banana banner bar barely bargain barrel base basic basket battle beach bean beauty because become beef before begin behave behind believe below belt bench benefit best betray better between beyond bicycle bid bike bind biology bird birth bitter black blade blame blanket blast bleak bless blind blood blossom blouse blue blur blush board boat body boil bomb bone bonus book boost border boring borrow boss bottom bounce box boy bracket brain brand brass brave bread breeze brick bridge brief bright bring brisk broccoli broken bronze broom brother brown brush bubble buddy budget buffalo build bulb bulk bullet bundle bunker burden burger burst bus business busy butter buyer buzz 

 

 

cabbage cabin cable cactus cage cake call calm camera camp can canal cancel candy cannon canoe canvas canyon capable capital captain car carbon card cargo carpet carry cart case cash casino castle casual cat catalog catch category cattle caught cause caution cave ceiling celery cement census century cereal certain chair chalk champion change chaos chapter charge chase chat cheap check cheese chef cherry chest chicken chief child chimney choice choose chronic chuckle chunk churn cigar cinnamon circle citizen city civil claim clap clarify claw clay clean clerk clever click client cliff climb clinic clip clock clog close cloth cloud clown club clump cluster clutch coach coast coconut code coffee coil coin collect color column combine come comfort comic common company concert conduct confirm congress connect consider control convince cook cool copper copy coral core corn correct cost cotton couch country couple course cousin cover coyote crack cradle craft cram crane crash crater crawl crazy cream credit creek crew cricket crime crisp critic crop cross crouch crowd crucial cruel cruise crumble crunch crush cry crystal cube culture cup cupboard curious current curtain curve cushion custom cute cycle

 

 

dad damage damp dance danger daring dash daughter dawn day deal debate debris decade december decide decline decorate decrease deer defense define defy degree delay deliver demand demise denial dentist deny depart depend deposit depth deputy derive describe desert design desk despair destroy detail detect develop device devote diagram dial diamond diary dice diesel diet differ digital dignity dilemma dinner dinosaur direct dirt disagree discover disease dish dismiss disorder display distance divert divide divorce dizzy doctor document dog doll dolphin domain donate donkey donor door dose double dove draft dragon drama drastic draw dream dress drift drill drink drip drive drop drum dry duck dumb dune during dust dutch duty dwarf dynamic

 

 

eager eagle early earn earth easily east easy echo ecology economy edge edit educate effort egg eight either elbow elder electric elegant element elephant elevator elite else embark embody embrace emerge emotion employ empower empty enable enact end endless endorse enemy energy enforce engage engine enhance enjoy enlist enough enrich enroll ensure enter entire entry envelope episode equal equip era erase erode erosion error erupt escape essay essence estate eternal ethics evidence evil evoke evolve exact example excess exchange excite exclude excuse execute exercise exhaust exhibit exile exist exit exotic expand expect expire explain expose express extend extra eye eyebrow

 

 

fabric face faculty fade faint faith fall false fame family famous fan fancy fantasy farm fashion fat fatal father fatigue fault favorite feature february federal fee feed feel female fence festival fetch fever few fiber fiction field figure file film filter final find fine finger finish fire firm first fiscal fish fit fitness fix flag flame flash flat flavor flee flight flip float flock floor flower fluid flush fly foam focus fog foil fold follow food foot force forest forget fork fortune forum forward fossil foster found fox fragile frame frequent fresh friend fringe frog front frost frown frozen fruit fuel fun funny furnace fury future

 

 

gadget gain galaxy gallery game gap garage garbage garden garlic garment gas gasp gate gather gauge gaze general genius genre gentle genuine gesture ghost giant gift giggle ginger giraffe girl give glad glance glare glass glide glimpse globe gloom glory glove glow glue goat goddess gold good goose gorilla gospel gossip govern gown grab grace grain grant grape grass gravity great green grid grief grit grocery group grow grunt guard guess guide guilt guitar gun gym

 

 

 

habit hair half hammer hamster hand happy harbor hard harsh harvest hat have hawk hazard head health heart heavy hedgehog height hello helmet help hen hero hidden high hill hint hip hire history hobby hockey hold hole holiday hollow home honey hood hope horn horror horse hospital host hotel hour hover hub huge human humble humor hundred hungry hunt hurdle hurry hurt husband hybrid

 

 

ice icon idea identify idle ignore ill illegal illness image imitate immense immune impact impose improve impulse inch include income increase index indicate indoor industry infant inflict inform inhale inherit initial inject injury inmate inner innocent input inquiry insane insect inside inspire install intact interest into invest invite involve iron island isolate issue item ivory

 

 

jacket jaguar jar jazz jealous jeans jelly jewel job join joke journey joy judge juice jump jungle junior junk just

 


kangaroo keen keep ketchup key kick kid kidney kind kingdom kiss kit kitchen kite kitten kiwi knee knife knock know

 


lab label labor ladder lady lake lamp language laptop large later latin laugh laundry lava law lawn lawsuit layer lazy leader leaf learn leave lecture left leg legal legend leisure lemon lend length lens leopard lesson letter level liar liberty library license life lift light like limb limit link lion liquid list little live lizard load loan lobster local lock logic lonely long loop lottery loud lounge love loyal lucky luggage lumber lunar lunch luxury lyrics

 


machine mad magic magnet maid mail main major make mammal man manage mandate mango mansion manual maple marble march margin marine market marriage mask mass master match material math matrix matter maximum maze meadow mean measure meat mechanic medal media melody melt member memory mention menu mercy merge merit merry mesh message metal method middle midnight milk million mimic mind minimum minor minute miracle mirror misery miss mistake mix mixed mixture mobile model modify mom moment monitor monkey monster month moon moral more morning mosquito mother motion motor mountain mouse move movie much muffin mule multiply muscle museum mushroom music must mutual myself mystery myth 

 


naive name napkin narrow nasty nation nature near neck need negative neglect neither nephew nerve nest net network neutral never news next nice night noble noise nominee noodle normal north nose notable note nothing notice novel now nuclear number nurse nut

 


oak obey object oblige obscure observe obtain obvious occur ocean october odor off offer office often oil okay old olive olympic omit once one onion online only open opera opinion oppose option orange orbit orchard order ordinary organ orient original orphan ostrich other outdoor outer output outside oval oven over own owner oxygen oyster ozone

 


pact paddle page pair palace palm panda panel panic panther paper parade parent park parrot party pass patch path patient patrol pattern pause pave payment peace peanut pear peasant pelican pen penalty pencil people pepper perfect permit person pet phone photo phrase physical piano picnic picture piece pig pigeon pill pilot pink pioneer pipe pistol pitch pizza place planet plastic plate play please pledge pluck plug plunge poem poet point polar pole police pond pony pool popular portion position possible post potato pottery poverty powder power practice praise predict prefer prepare present pretty prevent price pride primary print priority prison private prize problem process produce profit program project promote proof property prosper protect proud provide public pudding pull pulp pulse pumpkin punch pupil puppy purchase purity purpose purse push put puzzle pyramid

 


quality quantum quarter question quick quit quiz quote

 


rabbit raccoon race rack radar radio rail rain raise rally ramp ranch random range rapid rare rate rather raven raw razor ready real reason rebel rebuild recall receive recipe record recycle reduce reflect reform refuse region regret regular reject relax release relief rely remain remember remind remove render renew rent reopen repair repeat replace report require rescue resemble resist resource response result retire retreat return reunion reveal review reward rhythm rib ribbon rice rich ride ridge rifle right rigid ring riot ripple risk ritual rival river road roast robot robust rocket romance roof rookie room rose rotate rough round route royal rubber rude rug rule run runway rural

 


sad saddle sadness safe sail salad salmon salon salt salute same sample sand satisfy satoshi sauce sausage save say scale scan scare scatter scene scheme school science scissors scorpion scout scrap screen script scrub sea search season seat second secret section security seed seek segment select sell seminar senior sense sentence series service session settle setup seven shadow shaft shallow share shed shell sheriff shield shift shine ship shiver shock shoe shoot shop short shoulder shove shrimp shrug shuffle shy sibling sick side siege sight sign silent silk silly silver similar simple since sing siren sister situate six size skate sketch ski skill skin skirt skull slab slam sleep slender slice slide slight slim slogan slot slow slush small smart smile smoke smooth snack snake snap sniff snow soap soccer social sock soda soft solar soldier solid solution solve someone song soon sorry sort soul sound soup source south space spare spatial spawn speak special speed spell spend sphere spice spider spike spin spirit split spoil sponsor spoon sport spot spray spread spring spy square squeeze squirrel stable stadium staff stage stairs stamp stand start state stay steak steel stem step stereo stick still sting stock stomach stone stool story stove strategy street strike strong struggle student stuff stumble style subject submit subway success such sudden suffer sugar suggest suit summer sun sunny sunset super supply supreme sure surface surge surprise surround survey suspect sustain swallow swamp swap swarm swear sweet swift swim swing switch sword symbol symptom syrup system

 


table tackle tag tail talent talk tank tape target task taste tattoo taxi teach team tell ten tenant tennis tent term test text thank that theme then theory there they thing this thought three thrive throw thumb thunder ticket tide tiger tilt timber time tiny tip tired tissue title toast tobacco today toddler toe together toilet token tomato tomorrow tone tongue tonight tool tooth top topic topple torch tornado tortoise toss total tourist toward tower town toy track trade traffic tragic train transfer trap trash travel tray treat tree trend trial tribe trick trigger trim trip trophy trouble truck true truly trumpet trust truth try tube tuition tumble tuna tunnel turkey turn turtle twelve twenty twice twin twist two type typical

 


ugly umbrella unable unaware uncle uncover under undo unfair unfold unhappy uniform unique unit universe unknown unlock until unusual unveil update upgrade uphold upon upper upset urban urge usage use used useful useless usual utility

 


vacant vacuum vague valid valley valve van vanish vapor various vast vault vehicle velvet vendor venture venue verb verify version very vessel veteran viable vibrant vicious victory video view village vintage violin virtual virus visa visit visual vital vivid vocal voice void volcano volume vote voyage

 

wage wagon wait walk wall walnut want warfare warm warrior wash wasp waste water wave way wealth weapon wear weasel weather web wedding weekend weird welcome west wet whale what wheat wheel when where whip whisper wide width wife wild will win window wine wing wink winner winter wire wisdom wise wish witness wolf woman wonder wood wool word work world worry worth wrap wreck wrestle wrist write wrong

 


yard year yellow you young youth

 


zebra zero zone zoo
 

 

 

تیم ایران سیف پل